Az augusztusi adatok alapján készült tanulmányban több, mint egymillió, olyan 60 éves vagy idősebb izraeli adatait elemezték, aki 2021 márciusa előtt megkapta az oltás első két adagját, és augusztus elején felvette a harmadik oltást.
Védettségi szintjüket összehasonlították olyanokéval, akiket csak az első két adag vakcinával oltottak be. A kutatás szerint a harmadik, emlékeztető oltás körülbelül 12 nappal beadása után nyújt teljes védelmet. Ez ellentétes a kezdeti eredményekkel, amelyek alapján azt feltételezték, hogy már egy hét után maximális védelmet nyújt a vírus ellen - emlékeztet a ynet hírportál.
A vizsgált időszak alatt 4439 fertőzött, s köztük 294 súlyos beteg volt azok között, akik nem kaptak emlékeztető oltást, míg a harmadszor is beoltottak körében legalább 12 nappal újraoltásuk után csak 934 fertőzés volt, és 29 súlyos eset.
A tanulmány szerint a harmadik COVID-19 vakcinát is felvevők közel hússzor jobban védettek a súlyos betegségek ellen, és több mint tízszer jobban védettek a fertőzések ellen, mint azok, akik legalább öt hónappal korábban csak két dózist kaptak.
12 nappal a Pfizer-BioNTech COVID-19 emlékeztető vakcinája után a fertőzés esélye 11,3-szor kisebb volt a kontroll csoportnál, ahol csak két oltást kaptak, és 19,5-szer kisebb lett annak a kockázata, hogy súlyos betegségbe essenek a koronavírus-fertőzés következtében.
A tanulmány szerint a harmadik oltás helyreállította az elmúlt hónapokban "megkopott" védelmet, s az ismét a második oltás után mintegy két héttel tapasztalt 95 százalékos maximális szintre ugrott a sokkal fertőzőbb delta vírusváltozattal szemben is.
Az egészségügyi minisztérium közleménye szerint még a konzervatívabb elemzéssel is - amely megpróbálta figyelembe venni a két csoport közötti különbségeket,- a fertőzések aránya legalább ötször alacsonyabb volt az emlékeztető oltást kapottak körében.
A The New England Journal of Medicine című egészségügyi szaklapban csütörtökön közzétett tanulmányt Izrael legtekintélyesebb orvosi kutatóközpontjainak tudósai készítették. A Weizmann Intézet, a Technion, a Héber Egyetem, a Gartner Intézet, a Síba kórház, az egészségügyi minisztérium és a Ki Intézet szakemberei működtek közre az adatok értékelésében.
A helyi média kiemeli, hogy Izrael afféle kísérleti laboratóriumként is működik, az országban megfigyelt tapasztalatok nagyban befolyásolják más országokban is az egészségügyi szakemberek és a politikai vezetők döntéseit, s a harmadik oltás izraeli hatásai jelentős szerepet játszhatnak az amerikai hatóságok erről hozott határozataiban.
Az izraeli egészségügyi minisztérium képviselője pénteken egy internetes megbeszélésen ismerteti a kutatás eredményeit az emlékeztető oltás hatékonyságáról az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Felügyelet (FDA) döntéshozóival, s ez fontos szerepet játszhat abban, hogy Amerikában is megkezdik-e a harmadik oltás felajánlását a lakosságnak.
December vége óta Izraelben 6 056 358 embert (tizenkét évesnél idősebbeket) már legalább egyszer beoltottak a Pfizer/BioNTech vakcinájával. Ez az ország lakosságának 65,13 százaléka, ami azonban nem bizonyult elégnek ahhoz, hogy a SARS-CoV-2 vírus erősen fertőző delta variánsa ne indítsa el a járvány újabb hullámát.
A védettség növelésére augusztusban újabb, harmadik oltási kampányt indítottak a legalább öt hónappal korábban, kétszer beoltottak számára először csak a 60 év felettiek, majd fokozatosan az egyre fiatalabbak körében 12 éves alsó korhatárig. A kampány nyomán eddig 2 984 903-an vették fel a harmadik adag vakcinát, mely a lakosság 32,1 százalékát jelenti.